GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA
Znaczenie głębokości bieżnika opony na przyczepność pojazdu
Czy wiesz, że...

"Podczas hamowania z zablokowanymi kołami na mokrej nawierzchni, przy głębokości bieżnika 8 mm, odległość hamowania jest prawie o połowę krótsza w porównaniu z wymaganą minimalną głębokością 1.6 mm".

"Oprócz wydłużonej drogi hamowania, zbyt mała głębokość bieżnika zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu podczas jazdy po mokrej nawierzchni."
Przewodnik techniczny:

GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
HISTORIA OPONY
BUDOWA I PROCES PRODUKCJI
CIŚNIENIE W OPONACH
NAPEŁNIENIE AZOTEM
KIEDY ZMIENIAĆ OPONY
WIEK OPONY
RODZAJE OPON
OZNACZENIA OPON
ETYKIETA OPON
INDEKS PRĘDKOŚCI
Głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie się pojazdu na drodze jest głębokość bieżnika opony. W zależności od typu opony głębokość bieżnika w nowej oponie waha się od 7 mm - 9,5 mm. Zadaniem bieżnika jest zachowanie optymalnej przyczepności pojazdu w różnych warunkach pogodowych. Minimalna głębokość bieżnika dla wszystkich samochodów osobowych w Europie wynosi 1,6 mm. Należy jednak zwrócić uwagę, że bezpieczniej jest eksploatować oponę do głębokości 2 mm bieżnika.
Sprawa ma się inaczej w przypadku opon zimowych, ze względu na trudne warunki pogodowe zimą minimalny stopień bieżnika opony to 4 mm. Opony zawierają również wskaźnik TWI, który informuje o zużyciu opony. Należy pamiętać, że ryzyko poślizgu wzrasta również, gdy głębokość bieżnika zbliża się do swojego minimum. Zaleca się zamianę opon z przodu do tyłu i odwrotnie po przejechaniu 7500-10 000 km, tym sposobem możemy wydłużyć czas użytkowania opon.
Serwis

Promocje

Przewodnik techniczny

Locust Car Service


© 2016 Rubicon, All Rights Reserved
Jesteśmy partnerem sieci O.K. SERWIS