Elementy składowe układu
klimatyzacji:

FILTR KABINOWY
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
DMUCHAWA
SKRAPLACZ
PAROWNIK
KOMPRESOR (SPRĘŻARKA)
ZAWÓR ROZPRĘŻNY
OSUSZACZ
FILTR KABINOWY
Filtr kabinowy - odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia, komfortu oraz bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz samochodu. Wzrost natężenia ruchu samochodowego powoduje rosnący poziom zanieczyszczeń, osoby przebywające w kabinie samochodu powinni być chronieni nie tylko przed działaniem spalin, pyłków i bakterii, ale również przed nieprzyjemnymi zapachami dostającymi się do wewnątrz. Taką właśnie ochronę zapewnia filtr kabinowy, który musi być regularnie wymieniany. Działanie spalin oraz drobnoustrojów przedostających się do wnętrz samochodów poprzez kanały wentylacyjne i układy klimatyzacji może niekorzystnie wpływać na zdrowie osób przebywających wewnątrz pojazdu. Mikroorganizmy mogą namnażać się w kabinie samochodu do ilości przekraczającej nawet ośmiokrotnie normę bezpieczną dla zdrowia. Takie stężenie bakterii może powodować wiele problemów zdrowotnych, m.in. podrażnienie górnych dróg oddechowych, łzawienie oczu, bóle głowy, nudności, astmę oraz reakcję alergiczne. Wszystkim wyżej wymienionym problemom można oczywiście zapobiec poprzez regularną wymianę filtra kabinowego oraz systematyczną dezynfekcję układu klimatyzacji. Aby zapewnić optymalny komfort i wydajność, powinno się wymieniać filtr i dezynfekować klimatyzację co najmniej raz w roku. Brak systematycznej wymiany filtra kabinowego może doprowadzić do jego zapchania, co z kolei prowadzi do tego, że bakterie wraz ze szkodliwymi substancjami nie zostają efektywnie odfiltrowane i przedostają się do wnętrza samochodu. Ponadto zablokowany filtr kabiny blokuje przepływ świeżego powietrza, powodując nie tylko problemy z odmrażaniem i odparowywaniem szyb, ale również wywołuje szybsze zmęczenie kierowcy i pasażerów. 

Filtry kabinowe dzielimy na trzy rodzaje:

- Filtry przeciwpyłkowe - rodzaj filtrów zatrzymujących cząsteczki zanieczyszczeń o średnicy mniejszej niż 1 µm, czyli bakterie, spaliny, kurz, sadzę oraz najmniejsze cząsteczki pyłków, które po przedostaniu się do płuc mogłyby powodować astmę oraz alergię.

- Filtry z węglem aktywnym - zatrzymuje nie tylko różnego rodzaju cząsteczki stałe, ale również szkodliwe gazy (ozon, NO2, SO2) i nieprzyjemne zapachy mogące być przyczyną bólu głowy.


- Filtry z węglem aktywnym i warstwą polifenoli - innowacyjne filtry "ClimFilter™ Supreme" firmy Valeo. Filtry te posiadają wszystkie zalety filtrów z węglem aktywnym, dodatkowo zostały wzbogacone o warstwę polifenoli pełniącą funkcję katalizatora, która chroni przed wnikaniem alergenów wziewnych do kabiny pojazdu i ich neutralizacją.
Serwis

Promocje

Przewodnik techniczny

Locust Car Service


© 2016 Rubicon, All Rights Reserved
Jesteśmy partnerem sieci O.K. SERWIS